Brno University of Technology - Faculty of Fine Arts

thumb_up 3095 líbí se
rate_review 27 Recenze
favorite 803 oblíbené
Údolní 244/53
602 00 Brno, Česko
phone
Kliknutím zobrazíte telefon

Brno University of Technology - Faculty of Fine Arts Company Information

Hlavní informace

Myšlenka moravské vysoké umělecké školy se ve dvacátém století objevila vícekrát, po roce 1989 se jí zabývalo zpočátku nekoordinovaně několik skupin brněnských intelektuálů a umělců.

Rozhodující iniciativa vzešla z obnoveného uměleckého Sdružení Q, kde hlavní roli sehrál děkan Fakulty architektury VUT v Brně Ivan Ruller. Profesor Ruller založil v roce 1992 na Fakultě architektury VUT Ústav kreslení a modelování, který se stal zárodkem Fakulty výtvarných umění (FaVU), jež zahájila činnost 1. ledna 1993. Prvním děkanem byl zvolen prof. ak. sochař Vladimír Preclík. FaVU zahajovala svou činnost se studijním programem Výtvarná umění, zahrnujícím šest studijních oboru: sochařství, malířství, kresba a grafika, design vizuálních komunikací, proces-koncept-akce a videoart. Mezi vedoucími ateliérů převládali brněnští umělci. Ateliér malířství vedli docenti Miroslav Štolfa, Dalibor Chatrný a Jan Rajlich st., ateliér sochařství vedl prof. Vladimír Preclík a ateliér videoart ak.mal. Radek Pilař, kresbě a grafice se věnoval ak. mal. Ivan Kříž, později ho vystřídal James Janíček. Založení kabinetu teorií a dějin umění bylo dílem prof. PaedDr. Igora Zhoře, který jej zpočátku vedl. Později stáli v čele kabinetu doc. PhDr. Josef Maliva, PhDr. Pavel Ondračka, Mgr. Blahoslav Rozbořil a nyní doc.PhDr.Petr Spielmann, dr.h.c. Všichni tito teoretikové se účastnili výuky dějin a teorie umění. Významným členem katedry byl vždy teoretik architektury prof. PhDr. Jan Sedlák, CSc. Po odchodu doc. Štolfy ateliér malby vedl olomoucký rodák, ak. mal. Radoslav Kutra, v roce 1995 ho vystřídal profesor Jiří Načeradský. Prof. Tomáš Ruller, sochař a performer se ujal po předčasné Pilařově smrti vedení ateliéru videoartu a transformoval jej na ateliér video-multimedia-performance. V něm působil jako hostující profesor brněnský rodák světového jména prof. Woody Vašulka, průkopník oboru, žijící ve Spojených státech. Vedoucím ateliéru konceptuálních tendencí po odchodu Dalibora Chatrného se stal slovenský konceptualista prof. Peter Rónai. V akademickém roce 1994/1995 přibyl k šesti oborovým ateliérům další - ateliér průmyslového designu s vedoucím doc. Zdeňkem Zdařilem.

Zvolení profesora Igora Zhoře děkanem v roce 1997 školu stabilizovalo a umožnilo připravit dlouhodobou koncepci, respektovanou na FaVU dodnes. Ten také obsahově a personálně rozšířil výuku teorií a dějin umění, což se promítlo do rozdělení diplomových prací na teoretickou a výtvarnou (praktickou) část. Za Zhoře byl také zařazen pod grafický design etablovaný kabinet, později ateliér papír a kniha, jehož vedení se ujal doc. Dr. Jiří Hynek Kocman. Po náhlé smrti prof. Zhoře, byl v roce 1998 děkanem zvolen prof. ak. soch. Tomáš Ruller, který přistoupil k podstatnému rozšíření nabídky specializací. Zásadní reformu fakulty provázelo povolání nových pedagogů. Na FaVU tak přišli Michal Gabriel, Jana Preková, Lucie Svobodová, Margita Titlová -Ylovsky, Martin Mainer, Vladimír Merta, Václav Stratil, Vladimír Havlík, Ondřej Michálek a Jan Ambrůz. Byli to vesměs představitelé střední generace, kteří v předlistopadových poměrech patřili k tzv. šedé zóně. Působili zde i umělci ze zahraničí jako byla Keiko Sei z Japonska a Barbora Benish z USA.

V letech 2000 - 2004 byl děkanem FaVU prof. PhDr. Jan Sedlák, CSc. a v letech 2004 - 2007 doc. PhDr.Petr Spielmann, dr.h.c., v letech 2007 - 2011 doc. akad. soch. Michal Gabriel. V roce 2011 byl novým děkanem zvolen MgA. Milan Houser.

V roce 2007 se novým vedoucím Ateliéru malířství 1 stal akad. mal. Tomáš Lahoda. Po odchodu prof. Petera Rónaie převzali Ateliér video na akademický rok 2009/2010 MgA. Jesper Alvaer a Jiří Ptáček. V roce 2010 se novým vedoucím Ateliéru video stal akad. soch. Martin Zet. V témže roce Mgr. A. Lenka Klodová PhD. převzala Ateliér tělového designu a Petr Zubek Ateliér multimédia. Generační obměna pokračovala i v roce 2011, kdy se vedoucími ateliéru stali absolventka FaVU MgA. Barbora Klímová (Ateliér environment), Mgr. Art. Svätopluk Mikyta (Ateliér kresba a grafika) a MgA. Luděk Rathouský (Ateliér malba II). Za vedoucího nově ustanoveného Ateliéru grafického designu II (dříve Ateliér papír a kniha) byl v konkurzu vybrán MgA. Mikuláš Macháček. V roce 2012 převzal vedení Ateliéru multimédia MgA. Tomáš Hrůza. Po Tomáši Lahodovi stanul v čele Ateliéru malířství 1 MgA. Vasil Artamonov.

Spojení výtvarné fakulty s fakultami technického zaměření představuje výjimečný případ svého druhu v České republice. Také s ohledem na to byla utvářena její oborová skladba, vyznačující se výrazným zastoupením disciplin, které svým charakterem a využíváním nejnovějších technologií směřují ke spojení umění s technikou.

V souhrnu oborů volného umění, užité tvorby a aktuálních tendencí pokrývá FaVU víceméně celé spektrum současného výtvarného umění. V současní době je na FaVU akreditováno sedm studijních oborů: malířství, sochařství, grafika, grafický design, průmyslový design, konceptuální tendence, VMP (video-multimédia-performance), zastoupených dvěma ateliéry, s výjimkou malířství, které se vyučuje ve třech ateliérech. Ateliérovou výuku doplňují teoretické přednášky z dějin umění, estetiky, filosofie, sociologie a řada volitelných předmětů podle potřeb jednotlivých ateliérů. Pedagogické a technologické úkoly celofakultního rázu zajišťují navíc čtyři kabinety: večerní kresba, fotografie, informační technologie a video.

Šestileté studium probíhá ve dvou stupních, čtyřletém bakalářském a navazujícím dvouletém magisterském, absolventi získávají titul BcA. a MgA. Zájem o studium na fakultě každoročně mnohonásobně převyšuje počet přijatých uchazečů.

Údolní 244/53 Brno

Otevírací hodiny
Parkování
Společnost má parkoviště.
Telefonní číslo
+420541146850
Linki
Sociální účty
Klíčová slova
výtvarná škola, vysoká škola

Brno University of Technology - Faculty of Fine Arts Recenze

Jak hodnotíte tuto společnost?

Jste majitelem této společnosti? Jestliže ano, neztrácejte možnost aktualizovat profil své firmy, přidat produkty, nabídky a vyšší pozici ve vyhledávačích.

Podobná stránka pro vaši firmu? Ujistěte se, že vás a vaši nabídku každý najde. Vytvořte si speciální firemní stránku na Yoys - je to jednoduché a snadné!
Přidejte svou společnost