Tabor City Library

thumb_up 1567 líbí se
rate_review 25 Recenze
favorite 658 oblíbené
Jiráskova 1775/3
390 01 Tábor, Česko
phone
Kliknutím zobrazíte telefon
Požadavek na informaci

Tabor City Library Company Information

Hlavní informace

Knihovna za vámi přišla na Facebook, přijďte za námi do knihovny!

Znáte náš příběh?

Naše knihovna vznikla v roce 1897, tedy před 120 lety!

Historicky prvním půjčovním dnem se stal 19. prosinec 1897. Prvním knihovníkem byl jmenován městský oficiál Antonín Zeis, který do konce roku 1897 zvládl půjčit 29 knih. Knihovna původně sídlila na jiném místě, než je tomu dnes, a to na Žižkově náměstí, v budově dnešního Husitského muzea.

V roce 1903 naše knihovna půjčovala knihy dvakrát až třikrát týdně. Dnes je to 5 krát týdně.

V srpnu 1910 se knihovna vlivem rostoucího počtu svazků ve fondu přestěhovala z náměstí do obecního domu v Převrátilské ulici č. 315, do místností po zimní hospodářské škole. Nové prostory byly sice větší, ale vlhké a pro knihovnu nepříliš vhodné. V první místnosti se nacházela vlastní knihovna, druhá sloužila jako čekárna. Současně bylo zavedeno elektrické osvětlení.

V roce 1910 také vzniká Dětská knihovna, kterou knihovně věnoval Vzdělávací sbor Táborský spolu s akademickým spolkem "Štítný".

Za dalších 11 let se knihovna opět stěhuje zpátky na náměstí, do domu č. 3 vedle radnice. Dvě místnosti slouží knihovně, další tři místnosti čítárně.

O rok později, 1. prosince 1922, v knihovně vzniká Hudební oddělení.

Z roku 1939 se dochoval doklad o tom, kolik tehdejší čtenáři za půjčování knih platili: 20 haléřů za svazek zábavné literatury či časopisu a 10 haléřů za svazek literatury naučné nebo dětské. Knihy se půjčovaly na 21 dní.

Kromě ředitele knihovny byly zaměstnány tři pomocné síly, z toho dvě s knihovnickým kursem. Čítárna fungovala 4 hodiny denně. Bylo v ní vyloženo 35 časopisů a 60 druhů novin.

Rok po konci 2. světové války se knihovna znovu stěhuje do 1. patra budovy Domu osvěty v Jiráskově ul. č. 1775, kde sídlí doposud. Prvně se zde půjčuje 16. prosince 1946.

Tato budova byla dostavěna už o 11 let dříve, ale sídlili v ní vojáci, protože v Táboře ještě nestála všechna kasárna.

V roce 1950 sídlila knihovna v jedné místnosti a neměla volný výběr. O rok později se stává Okresní lidovou knihovnou, rozšiřuje se do dalších místností a volný výběr znovu zavádí. V 1. patře sídlí půjčovna s fondem pro dospělé, pro děti, sklad a doplňovací oddělení. Kancelář je ve 3. patře, čítárna v přízemí má vchod z čekárny kina. Nabízí 92 titulů časopisů.

O rok později se vybírá poplatek 10 haléřů za půjčení jednoho svazku. 60 % fondu je umístěno ve volném výběru. Výpůjční lhůta je 14 dnů. Mezi čtenáři knihovny je evidováno více mužů než žen.

Rok 1954 ruší poplatky za jednotlivé výpůjčky a v důsledku toho narůstá jejich počet. V oddělení pro dospělé se vybírá 5,- Kčs roční registrační poplatek, od pololetí 3,- Kčs, děti do 15 let mají registraci zdarma. Na náměstí před zemědělskou školou je zřízena letní čítárna s 15 tituly periodik. Objevují se první úvahy o nástavbě na budově pro dětské oddělení.

V polovině 50. let začínají narůstat problémy s nedostatkem místa a s vybavením knihovny. Fond gramodesek (579 svazků) je určen jen pro kulturní akce, neexistuje hudební oddělení a gramodesky jsou uloženy v uzamčených skříních. Dřevěné regály jsou staré a nevyhovují.

O rok později se půjčovna rozšiřuje probouráním příčky. Volný výběr naučné literatury je omezen na tři regály. Doplňovací fond se stěhuje z 1. patra do několika skříní za kino.

Ke konci padesátých let se dostavilo dětského oddělení. Knihovna kupuje motocykl Pionýr na metodické cesty.

V červnu roku 1960 je nově otevřeno dětské oddělení. Volný výběr pro mládež je pouze ve třech regálech a děti mají zájem o jeho rozšíření. V novém oddělení jsou rovněž umístěny hudebniny a gramodesky.

V roce 1970 se knihovna stále potýká s nedostatkem prostoru, je proto podán návrh na stavbu samostatné budovy knihovny.

O rok později je již 95% fondu ve volném výběru.

V roce 1973 se otevírá nová pobočka knihovny na Pražském Sídlišti.

V roce 1980 zavádí hudební oddělení novou službu - půjčování zvukových knih zrakově postiženým.

O pět let později je dokončena úprava a reorganizace hudebního oddělení, kde jsou zřízena místa pro prezenční poslech.

V revolučním roce 1989 se knihovnice poprvé seznamují se stolními počítači.

O rok později posiluje knihovní fond o zahraniční zdroje, je doplněn knihami z depozitářů, vyřazenými v 70. letech. Knihovna pořizuje první kopírku a elektrické psací stroje. V závěru roku nastává historický okamžik - knihovna kupuje první osobní počítač.

V roce 1991 začíná nová etapa ve vývoji knihovny. V květnu je zrušeno kino OKO a probíhají jednání o dalším využití prostor. Okresní úřad jako zřizovatel knihovny dává souhlas k přestavbě kina pro knihovnu. Je zavedena počítačová síť (do konce roku vlastní knihovna 6 počítačů) a vzniká automatizovaný knihovní systém LANius. V hudebním oddělení se začínají půjčovat kompaktní disky.

O rok později se zvyšuje čtenářský poplatek z 5,- na 50,- Kčs v oddělení pro dospělé a z 1,- na 10,- Kčs v oddělení pro děti. Na podzim je v oddělení pro dospělé zpřístupněn čtenářům první on-line katalog.

Prvního ledna 1993 začala přestavba bývalého kina OKO na knihovnu. Osmnáctého listopadu je slavnostně otevřeno nové oddělení pro dospělé čtenáře se studovnou. Celý fond oddělení je uložen v počítači, všechna periodika opatřena čárovým kódem.

V lednu 1994 je zahájena další etapa rekonstrukce, tentokrát v původní budově knihovny. Adaptované dětské oddělení na místě bývalého oddělení pro dospělé v 1. patře a hudební oddělení ve 3. patře se otevírají v červenci. Vzniká nová pobočka na Sídlišti nad Lužnicí.

V roce 1995 se na galerii v Knihovně pro dospělé čtenáře koná první výstava. Za půjčení kompaktního disku si knihovna začíná účtovat poplatek 10,- Kč.

Za dva roky knihovna získává grant Ministerstva kultury ČR na připojení k internetu a dostává 17 osobních počítačů. Počátkem prosince slaví 100. výročí vzniku a při této příležitosti je přístup k přístup k internetu zaveden jako další ze služeb knihovny.

V roce 2000 čtenáři využívají již čtyři počítače s internetem.

O tři roky později je internet spřístupněn také dětem v Knihovně pro děti a mládež.

V roce 2005 přibývají v A-klubu pro čtenáře šatní skříňky. Zásadní rekonstrukcí prochází Hudební oddělení, kde se ruší volný výběr CD, omezuje se počet poslechových míst a přibývají on-line katalogy pro hledání ve fondu. Ke konci roku se v knihovně objevují bezpečnostní brány, které mají zastavit šířící se krádeže dokumentů. Také pobočky Pražské Sídliště a Sídliště nad Lužnicí zavádí internet pro veřejnost.

Od ledna 2007 je internet pro čtenáře knihovny zdarma. Tím narostl zájem o 70 %.

O rok později knihovna zavádí nové webové stránky a začíná čtenářům posílat informativní sms zprávy.

Od 1. ledna 2009 se rozšiřuje výpůjční doba o 4 hodiny týdně ve všech odděleních - začátek se posouvá na 9. hodinu ranní. Po uzavření smlouvy s Knihovnou a tiskárnou pro nevidové K. J. Macana v Praze zahajuje nová služba v hudebním oddělení - půjčování zvukových knih handicapovaným.

Od roku 2010 se mohou čtenáři připojit na knihovní wi-fi. Dnes, o sedm let později, je přístupné po celé knihovně.

Více informací najdete na našem webu zde: > https://goo.gl/9sVtwB <

Jiráskova 1775/3 Tábor

Otevírací hodiny
Úterý:
09:00 - 18:00
Středa:
09:00 - 18:00
Čtvrtek:
09:00 - 18:00
Pátek:
09:00 - 18:00
Sobota:
08:00 - 12:00
Parkování
Společnost má parkoviště.
Telefonní číslo
+420381200580
Linki
Sociální účty
Klíčová slova
dětská knihovna, knihovna, právní knihovna

Tabor City Library Recenze

Jak hodnotíte tuto společnost?

Jste majitelem této společnosti? Jestliže ano, neztrácejte možnost aktualizovat profil své firmy, přidat produkty, nabídky a vyšší pozici ve vyhledávačích.

Podobná stránka pro vaši firmu? Ujistěte se, že vás a vaši nabídku každý najde. Vytvořte si speciální firemní stránku na Yoys - je to jednoduché a snadné!
Přidejte svou společnost